Skolebesøg og udstillere efterår 2019

KARRIERETANKEN København 5. september
KARRIERETANKEN HOLBÆK 10. september

Værtsskole:

  • Stenhus Gymnasium

Besøgsskoler:

  • Allikelund Gymnasium
  • Kalundborg Gymnasium
  • Slotshaven Gymnasium

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)


IT-Universitetet i København
Idrætshøjskolerne
Forsvaret
Snowminds
KPMG
Professionshøjskolen Absalon
EF Education First
Novo Nordisk
Folkekirken

KARRIERETANKEN Frederiksberg 12. september

Værtsskole:

  • H.C. Ørsted Frederiksberg

Besøgsskoler:

  • Falkonergaarden Gymnasium
  • Johanne skolen
  • Niels Brock
  • Frederiksberg Gymnasium

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

IT-Universitetet i København
Idrætshøjskolerne
Forsvaret
Snowminds
KPMG
EF Education First
Novo Nordisk
HÖJSKOLENDK
Københavns Universitet Humaniora
Københavns Professionshøjskole
Politi
Cphbusiness
Niels Brock

KARRIERETANKEN Valby 17. september

Værtsskole:

  • Next Sukkertoppen

Besøgsskoler:

  • Albertslund Gymnasium
  • Skt. Annæ Gymnasium

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

IT-Universitetet i København
Idrætshøjskolerne
Forsvaret
Snowminds
EF Education First
Novo Nordisk
Københavns Universitet Humaniora
Københavns Professionshøjskole
Politi
Cphbusiness

KARRIERETANKEN Roskilde 18. September

Værtsskole:

  • Himmelev Gymnasium

Besøgsskoler:

  • Roskilde Handelsskole
  • Egedal Gymnasium
  • Roskilde Tekniske Gymnasium

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

IT-Universitetet i København
Idrætshøjskolerne
Forsvaret
Snowminds
KPMG
Professionshøjskolen Absalon
EF Education First
Novo Nordisk
Kriminalforsorgen
HÖJSKOLENDK
Københavns Universitet Humaniora
Cphbusiness
Niels Brock

KARRIERETANKEN Gentofte 19. september

Værtsskole:

  • Gammel Hellerup Gymnasium

Besøgsskoler:

  • Øregård Gymnasium
  • Ordrup Gymnasium
  • Aurehøj Gymnasium

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

IT-Universitetet i København
Idrætshøjskolerne
Forsvaret
Snowminds
EF Education First
Københavns Universitet Humaniora
Cphbusiness
Niels Brock
César Ritz Colleges Switzerland

KARRIERETANKEN Lyngby 2. oktober

Værtsskole:

  • Knord Lyngby

Besøgsskoler:

  • H.C. Ørsted Lyngby
  • Nordsjællands Grundskole & Gymnasium

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

IT-Universitetet i København
Idrætshøjskolerne
Forsvaret
Snowminds
KPMG
EF Education First
Novo Nordisk
Københavns Professionshøjskole
Cphbusiness
EY
Carlsberg Danmark
Niels Brock
César Ritz Colleges Switzerland

KARRIERETANKEN Nykøbing falster 22. oktober

Værtsskole:

  • Nykøbing Katedralskole

Besøgsskoler:

  • CELF HTX
  • CELF HHX

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

IT-Universitetet i København
Idrætshøjskolerne
Forsvaret
Snowminds
KPMG
Professionshøjskolen Absalon
EF Education First
Kriminalforsorgen
Politi

KARRIERETANKEN Horsens 5. november

Værtsskole:

  • Horsens Statsskole

Besøgsskoler:

  • Learnmark Horsens
  • Horsens Gymnasium

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

IT-Universitetet i København
Idrætshøjskolerne
Snowminds
Kriminalforsorgen
Folkekirken
Erhvervsakademi Dania

KARRIERETANKEN Svendborg 6. november

Værtsskole:

  • Svendborg Erhvervsskole

Besøgsskoler:

  • Oure Gymnasium
  • Nyborg Gymnasium

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

IT-Universitetet i København
Idrætshøjskolerne
Snowminds
EF Education First
Novo Nordisk
Kriminalforsorgen
Politi
Niels Brock

KARRIERETANKEN Herlev 7. November

Værtsskole:

  • Herlev Gymnasium

Besøgsskoler:

  • Nørre Gymnasium

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

IT-Universitetet i København
Idrætshøjskolerne
Forsvaret
Snowminds
EF Education First
Københavns Universitet Humaniora
Københavns Professionshøjskole
Cphbusiness

KARRIERETANKEN Haderslev 11. november

Værtsskole:

  • Haderslev Katedralskole

Besøgsskoler:

  • EUC Syd
  • Toftlund Studenter Kursus

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

IT-Universitetet i København
Idrætshøjskolerne
Snowminds
Kriminalforsorgen
Politi

KARRIERETANKEN Hjørring 13. november

Værtsskole:

  • Hjørring Gymnasium & HF

Besøgsskoler:

  • EUC Nord
  • VUC Nordjylland

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

Idrætshøjskolerne
Snowminds
Kriminalforsorgen
César Ritz Colleges Switzerland

KARRIERETANKEN Nørresundby 14. november

Værtsskole:

  • Nørresundby Gymnasium

Besøgsskoler:

  • Aalborg Tekniske Gymnasium
  • Aalborg City Gymnasium

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

Idrætshøjskolerne
Snowminds
EF Education First
Folkekirken
Niels Brock

KARRIERETANKEN Odense 15. november

Værtsskole:

  • Mulernes Katedralskole

Besøgsskoler:

  • Skt. Knuds Gymnasium
  • Det Blå Gymnaium

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

Idrætshøjskolerne
Snowminds
EF Education First
Novo Nordisk
Københavns Universitet Humaniora
Folkekirken
IT-Universitetet i København
Niels Brock

KARRIERETANKEN Vordingborg 19. november

Værtsskole:

  • Vordingborg Gymnasium

Besøgsskoler:

  • Vordingborg ZBC

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

IT-Universitetet i København
Idrætshøjskolerne
Forsvaret
Snowminds
Professionshøjskolen Absalon
EF Education First
Politi

KARRIERETANKEN Tårnby 20. november

Værtsskole:

  • Tårnby Gymnasium

Besøgsskoler:

  • Brøndby Gymnasium
  • Høje Taastrup Gymnasium
  • Hvidovre Gymnasium

Deltagende virksomheder:
(Listen opdateres løbende)

IT-Universitetet i København
Idrætshøjskolerne
Forsvaret
Snowminds
EF Education First
Kriminalforsorgen
Københavns Universitet Humaniora
Københavns Professionshøjskole
Politi
Cphbusiness

KARRIERETANKEN Køge 21. November
KARRIERETANKEN Esbjerg 25. november

Værtsskole:

  • Rybners Gymnasium

Besøgsskoler:

  • Rybners HTX

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

IT-Universitetet i København
Idrætshøjskolerne
Erhvervsakademi SydVest
Snowminds
Kriminalforsorgen
Politi
Folkekirken
Niels Brock

KARRIERETANKEN Greve 26. november

Værtsskole:

  • Greve Gymnasium

Besøgsskoler:

  • Solrød Gymnasium
  • Sydkystens Gymnasium

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

IT-Universitetet i København
Idrætshøjskolerne
Forsvaret
Snowminds
Professionshøjskolen Absalon
Københavns Universitet Humaniora
Cphbusiness
Niels Brock

KARRIERETANKEN Næstved 27. november

Værtsskole:

  • Næstved Gymnasium

Besøgsskoler:

  • Høng Gymnasium
  • Midtsjællands Gymnasium (Haslev)
  • Midtsjællands Gymnasium (Ringsted)
  • VUC Næstved
  • Herlufsholm
  • EUC Næstved

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

IT-Universitetet i København
Idrætshøjskolerne
Forsvaret
Snowminds
Professionshøjskolen Absalon
EF Education First
Novo Nordisk
Kriminalforsorgen
Københavns Universitet Humaniora
Politi
Folkekirken
Niels Brock
César Ritz Colleges Switzerland

KARRIERETANKEN Niels Brock 28. november

Værtsskole:

  • Niels Brock – Innovationsgymnasiet (Julius Thomsens Plads)

Besøgsskoler:

  • Niels Brock – Handelsgymnasiet (Nørre Voldgade)
  • Niels Brock – Handelsgymnasiet (Julius Thomsens Plads)
  • Niels Brock – Det Internationale Gymnasium
  • Niels Brock – EUX gymnasiet

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

IT-Universitetet i København
Idrætshøjskolerne
Forsvaret
Snowminds
EF Education First
Cphbusiness
EY

Afholdte skolebesøg og udstillere

vinter 2019

KARRIERETANKEN Holstebro 21. januar

Værtsskole:

  • Holstebro Gymnasium

Besøgsskoler:

  • UC Holstebro
  • Nørre Nissum
  • Struer Gymnasium

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

Idrætshøjskolerne
Aalborg Universitet
Erhvervsakademi Dania
Forsvaret
Dansk Studie Center
Københavns Universitet Science
Folkekirken
Erhversakademi MidtVest
Studieby Holstebro
IT-Universitetet i København
Snowminds

KARRIERETANKEN Viborg 22. januar

Værtsskole:

  • Viborg Katedralskole

Besøgsskoler:

  • Skive Gymnasium & HF
  • Viborg Gymnasium & HF

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

Idrætshøjskolerne
Aalborg Universitet
Erhvervsakademi Dania
Forsvaret
Dansk Studie Center
Københavns Universitet Science
Folkekirken
Maersk
IT-Universitetet i København
Snowminds
Uldum Højskole
VIA Design

KARRIERETANKEN Skanderborg 23. januar
KARRIERETANKEN AALBORG 24. januar
KARRIERETANKEN Helsingør 30. januar

Værtsskole:

  • Helsingør Gymnasium

Besøgsskoler:

  • HF og VUC Helsingør
  • Espergærde Gymnasium
  • Erhvervsskolen Nordsjælland

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

Idrætshøjskolerne
Suhrs Højskole
Forsvaret
Dansk Studie Center
Københavns Universitet Science
Maskinmesterskolen København
Københavns Professionshøjskole
IT-Universitetet i København
Politiet
Cphbusiness
EF Education First
Maersk
Roskilde Universitet
Snowminds

KARRIERETANKEN Hillerød 5. februar

Værtsskole:

  • Frederiksborg Gymnasium & HF

Besøgsskoler:

  • Knord Hillerød
  • Allerød Gymnasium
  • Esnord
  • Gibskov Gymnasium
  • HF & VUC Nordsjælland
  • Marie Kruses Gymnasium

Deltagende virksomheder:
(Listen opdateres løbende)

Idrætshøjskolerne
Forsvaret
Dansk Studie Center
Københavns Universitet Science
Maskinmesterskolen København
Uldum Højskole
Københavns Professionshøjskole
Politiet
Cphbusiness
Maersk
Roskilde Universitet
Snowminds
PwC
Suhrs Højskole

KARRIERETANKEN Ballerup 20. februar

Afholdte skolebesøg og udstillere efterår 2018

KARRIERETANKEN FREDERIKSBERG 12. SEPTEMBER
KARRIERETANKEN ROSKILDE 19. SEPTEMBER
KARRIERETANKEN NYKØBING FALSTER 23. OKTOBER
KARRIERETANKEN NÆSTVED 30. OKTOBER
KARRIERETANKEN ODENSE (TIETGEN) 8. NOVEMBER

Værtsskole:

  • Tietgen Gymnasium

Besøgsskoler:

  • Det Blaa Gymnasium

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

Forsvaret
Dansk Studie Center
Idrætshøjskolerne
IT-Universitetet i København
Novo Nordisk
Roskilde Universitet
Aalborg Universitet
EY
Syddansk Universitet
Snowminds
KPMG
PwC

KARRIERETANKEN HJØRRING 13. NOVEMBER

Værtsskole:

  • EUC Nord

Besøgsskoler:

  • Hjørring Gymnasium og HF
  • VUC Nordjylland

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

Forsvaret
Maersk
Dansk Studie Center
Idrætshøjskolerne
Kriminalforsorgen
IT-Universitetet i København
Københavns Universitet Science
Roskilde Universitet
Aalborg Universitet
BDO
Snowminds
Politiet

KARRIERETANKEN NØRRESUNDBY 14. NOVEMBER

Værtsskole:

  • Nørresundby Gymnasium

Besøgsskoler:

  • Aalborg Tekniske Gymnasium

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

Forsvaret
Maersk
Dansk Studie Center
Idrætshøjskolerne
Kriminalforsorgen
IT-Universitetet i København
Københavns Universitet Science
Roskilde Universitet
Aalborg Universitet
Snowminds
Politiet

KARRIERETANKEN VORDINGBORG 20. NOVEMBER
KARRIERETANKEN GREVE 27. NOVEMBER

Værtsskole:

  • Greve Gymnasium

Besøgsskoler:

  • Solrød Gymnasium
  • Sydkysten Gymnasium

Deltagende udstillere:
(Listen opdateres løbende)

Forsvaret
Maersk
Dansk Studie Center
Idrætshøjskolerne
IT-Universitetet i København
Københavns Universitet Science
Kriminalforsorgen
Roskilde Universitet
Snowminds
Erhvervsakademi Sjælland

KARRIERETANKEN THISTED 28. NOVEMBER

Tidligere deltagere

DELTAGERE - A/F

24Native
A.P.Møller Mærsk
Adventure Heart
AFS Interkultur
Agriventure
Alka Blue Water Shipping
Bygma
CELF
Center Air
Coop
Danfoss
Danmarks Biblioteksskole
Danmarks Domstole
Danmarks Rederiforening – Det blå Danmark
Dansk Energi
Dansk Studie Center
Dansk Supermarked
Dansk Sygeplejeråd
Danske Bioanalytikere
Deloitte
Den Internationale Højskole
Diget – Højskolen ved Skagen
ECCO
EF Education
Elevrabat.dk
Engelsholm Højskole
Erhvervsakademi Dania
Erhvervsakademi Lillebælt
Erhvervsakademi Sjælland
Erhvervsakademi SydVest
Erhvervsakademi Vest
Ernst & Young
EUC Sjælland
Explorius Danmark
F Group Salling
Falck
Farmaceutisk fakultet
Finansrådet
FLSmidth

DELTAGERE - F/O

Foreningen af Statsautoriserede Revisorer
Forsvaret Uddannelser
Fredensborg Kommune
FRR – Registrerede Revisorer
FSR – Danske Revisorer
Gerlev Idrætshøjskole
Gymnastik og Idrætshøjskolen ved Viborg Gymnastikhøjskolen i Ollerup
Herning Handelsskolen Sjælland Syd
HK Ungdom
Højskolen Snoghøj
Højskolen Østersøen
Højskolernes Hus
IBA International Business Academy
Idrætshøjskolen Bosei
Idrætshøjskolen Aarhus
Idrætsskolerne Ikast
Ingeniørhøjskolen i København
IT Branchen
IVA-Det Informationsvidenskabelige akademi
Jem og Fix
Jysk
KEA-Københavns Erhvervsakademi
KPMG
Kulturstudier
København Erhvervsakademi
Københavns Kommune
Københavns Maskinemesterskole
Københavns Universitet
Martec Maskinmesterskolerne i Danmark
Matas
Metro Metropolitan Uni. College
Musik og teaterhøjskolen
MyEducation
Nielsen og Christensen
Nordjyllands Idrætshøjskole
Novo Nordisk
Odense Kommune

DELTAGERE - P/AA

Partner Revision
Paul Petersen Idrætsinstitut
Professionshøjskolen Metropol
Professionshøjskolen UCC
Region Nordjylland
Rema 1000
Rigspoltiet
Roskilde Kommune
Roskilde Universitet
Rønde Højskole
SAS
School of Pharmaceutical Sciences Service & CO.
Sikkerhedsstyrelsen
Skanderborg Kommune
SKAT
Snedkernes Uddannelser
Studievalg Sjælland
Syddansk Universitet, Esbjerg Syddansk Universitet, Odense
Sønderborg Kommune
TEKO, University College VIA Textilskolen
Truemax
TV3 Viasat
Univeristy College Nordjylland
Univeristy College VIA, Horsens University College Lillebælt University College Nordjylland University College Sjælland University College Syddanmark University College Vest
Vejen Kommune
Vejle Idrætshøjskole
Vejle Kommune
Vestjydsk Revision
VIA University Horsens
VIASAT
Vordingborg Kommune
Vrå Højskole
Aalborg Kommune
Aalborg Sportshøjskole
Aalborg Universitet
Aarhus Universitet